Seitsemäntoista Espoon vihreiden valtuutettua ja yli sata luottamushenkilöä tekevät töitä tavoitteenaan ekologisesti ja sosiaalisesti kestävä Espoo. Uudet luottamushenkilöt päivitetään tänne sivuille valtuuston päätöksen jälkeen.

Innostus ja tavoite tehdä Espoosta parempi paikka elää kannustavat meitä tähän. Luottamushenkilöille politiikka on kutsumus, jota tehdään iltaisin muiden töiden jälkeen. Ota rohkeasti yhteyttä!

Espoon Vihreiden toimisto sijaitsee Vihreiden puoluetoimistolla osoitteessa Fredrikinkatu 33 A, 2 krs, 00120 Helsinki. Toiminnanjohtajana toimii Kimmo Kyrölä, kimmo.kyrola@vihreat.fi, 040 845 4747. Toiminnanjohtajan ollessa lomalla kiireellisissä asioissa auttaa hallituksen puheenjohtaja.

Espoon Vihreät ry

Hallitus

Saramäki Kaarina : Espoon Vihreiden puheenjohtaja, ympäristölautakunnan puheenjohtaja, Sinfoniettan neuvottelukunnan varajäsen

Saramäki Kaarina

Espoon Vihreiden puheenjohtaja, ympäristölautakunnan puheenjohtaja, Sinfoniettan neuvottelukunnan varajäsen
kaarina.saramaki@vihreat.fi
050 3378331

 
Brunni Antti : Kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston jäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston varajäsen

Brunni Antti

Kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston jäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston varajäsen
antti.brunni@vihreat.fi
0445544669

 
Hosia Helka : Valtuutettu, HUS:n hallituksen jäsen, maakuntavaltuuston varajäsen

Hosia Helka

Valtuutettu, HUS:n hallituksen jäsen, maakuntavaltuuston varajäsen
helka.hosia@vihreat.fi

 
Kilpiäinen Timo : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman jäsen, Omnian hallituksen jäsen

Kilpiäinen Timo

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman jäsen, Omnian hallituksen jäsen


 
Suominen Petri : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen

Suominen Petri

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen


 
Aarrekivi Pia : Sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston jäsen

Aarrekivi Pia

Sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston jäsen
pia.aarrekivi@kolumbus.fi
040 013 0000

 
Visakova Marika : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Visakova Marika

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen
marika.visakova@gmail.com
040 552 6451

 
Ailus Jaana : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, kulttuurilautakunnan varajäsen, Espoon taidemueseosäätiön hallituksen jäsen

Ailus Jaana

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, kulttuurilautakunnan varajäsen, Espoon taidemueseosäätiön hallituksen jäsen
jaana.ailus@gmail.com

 
Puhakainen-Mattila Rosa : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen

Puhakainen-Mattila Rosa

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen
rpuhakainenmattila@gmail.com

 
Paatero Hanna : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, svenska rum -lautakunnan jäsen, Sydkustens landskapsförbundin varajäsen

Paatero Hanna

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, svenska rum -lautakunnan jäsen, Sydkustens landskapsförbundin varajäsen
hanna.paatero@gmail.com
040 531 6730

 

Henkilöstö

Kyrölä Kimmo : Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen

Kyrölä Kimmo

Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen
kimmo.kyrola@vihreat.fi
040 845 4747

 

Eduskunta ja valtuusto

Kansanedustajat

Kasvi Jyrki : kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen

Kasvi Jyrki

kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen
jyrki.kasvi@gmail.com
050 511 3120

 
Karimäki Johanna : kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen

Karimäki Johanna

kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen
johanna.karimaki@eduskunta.fi
050 512 1948

 

Valtuustoryhmä

Hopsu Inka : valtuutettu, valtuustoryhmän puheenjohtaja, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntahallituksen jäsen, kansallisoopperan hallintoneuvoston jäsen

Hopsu Inka

valtuutettu, valtuustoryhmän puheenjohtaja, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntahallituksen jäsen, kansallisoopperan hallintoneuvoston jäsen
inka.hopsu@gmail.com
040 758 9545

 
Partanen Henna : valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja

Partanen Henna

valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja
hpartane@gmail.com
040 761 9024

 
Hyrkkö Saara : valtuutettu, valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja, sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varajäsen

Hyrkkö Saara

valtuutettu, valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja, sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varajäsen
saara.hyrkko@vihreat.fi
040 719 7604

 
Elo Tiina : valtuutettu, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja

Elo Tiina

valtuutettu, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
tiina.elo@vihreat.fi
045 261 7447

 
Kasvi Jyrki : kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen

Kasvi Jyrki

kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen
jyrki.kasvi@gmail.com
050 511 3120

 
Virtanen Rauli : valtuutettu, monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan puheenjohtaja

Virtanen Rauli

valtuutettu, monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan puheenjohtaja


 
Karimäki Johanna : kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen

Karimäki Johanna

kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen
johanna.karimaki@eduskunta.fi
050 512 1948

 
Anthoni Mari : valtuutettu, osallistuva Espoo -ohjelmatyöryhmän varapuheenjohtaja, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen, maakuntavaltuuston varajäsen

Anthoni Mari

valtuutettu, osallistuva Espoo -ohjelmatyöryhmän varapuheenjohtaja, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen, maakuntavaltuuston varajäsen
mari.anthoni@saunalahti.fi
040 539 0656

 
Hertell Sirpa : valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja

Hertell Sirpa

valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja
sirpa.hertell@vihreat.fi
050 566 6818

 
Kauste Mikki : valtuutettu, kaupunginhallituksen jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen

Kauste Mikki

valtuutettu, kaupunginhallituksen jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen


 
Pursula Tiina : Valtuutettu, kaupunginhallituksen jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen

Pursula Tiina

Valtuutettu, kaupunginhallituksen jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen


 
Koponen Noora : Valtuutettu, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varapuheenjohtaja

Koponen Noora

Valtuutettu, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varapuheenjohtaja


 
Özdemir Ekim : Valtuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntavaltuuston varajäsen

Özdemir Ekim

Valtuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntavaltuuston varajäsen
ekim.ozdemir@gmail.com

 
Nieminen Pinja : Valtuutettu, maakuntavaltuuston jäsen

Nieminen Pinja

Valtuutettu, maakuntavaltuuston jäsen
nieminenpinja@gmail.com

 
Nevanlinna Risto : valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Nevanlinna Risto

valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen
nevanlinna@gmail.com
050 412 9496

 
Hosia Helka : Valtuutettu, HUS:n hallituksen jäsen, maakuntavaltuuston varajäsen

Hosia Helka

Valtuutettu, HUS:n hallituksen jäsen, maakuntavaltuuston varajäsen
helka.hosia@vihreat.fi

 
Salli Päivi : Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen

Salli Päivi

Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen
paivi.salli@saunalahti.fi
040 545 9423

 
Castren Verna : 1. varavaltuutettu, kulttuurilautakunnan varapuheenjohtaja

Castren Verna

1. varavaltuutettu, kulttuurilautakunnan varapuheenjohtaja


 
Siivola Marjaana : 2. varavaltuutettu, teknisen lautakunnan jäsen, kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen

Siivola Marjaana

2. varavaltuutettu, teknisen lautakunnan jäsen, kaupunkisuunnittelulautakunnan varajäsen


 
Otsolampi Helka : 3. varavaltuutettu, varhaiskasvatusjaoston puheenjohtaja

Otsolampi Helka

3. varavaltuutettu, varhaiskasvatusjaoston puheenjohtaja
helka.otsolampi@gmail.com
040 7303024

 
Johansson Birgitta (sit) : 4. varavaltuutettu, teknisen lautakunnan jäsen

Johansson Birgitta (sit)

4. varavaltuutettu, teknisen lautakunnan jäsen
birgitta.johansson@kolumbus.fi

 
Louhelainen Kirsi : 7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen

Louhelainen Kirsi

7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen
kirsi.louhelainen@gmail.com
050 375 9009

 
Rajani Naina : 5. varavaltuutettu, kulttuurilautakunnan jäsen

Rajani Naina

5. varavaltuutettu, kulttuurilautakunnan jäsen


 
Kyrölä Kimmo : Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen

Kyrölä Kimmo

Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen
kimmo.kyrola@vihreat.fi
040 845 4747

 
Halava Heli : 8. varavaltuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Halava Heli

8. varavaltuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen
heli.halava@gmail.com
050 599 6263

 
Hukari Hanna : 9. varavaltuutettu, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen, Innostava elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Hukari Hanna

9. varavaltuutettu, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsen, Innostava elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varajäsen


 

Kaupunginhallitus

Hyrkkö Saara : valtuutettu, valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja, sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varajäsen

Hyrkkö Saara

valtuutettu, valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtaja, sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varajäsen
saara.hyrkko@vihreat.fi
040 719 7604

 
Elo Tiina : valtuutettu, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja

Elo Tiina

valtuutettu, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
tiina.elo@vihreat.fi
045 261 7447

 

Lautakunnat

Kaupunkisuunnittelulautakunta

Partanen Henna : valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja

Partanen Henna

valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja
hpartane@gmail.com
040 761 9024

 
Nevanlinna Risto : valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Nevanlinna Risto

valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen
nevanlinna@gmail.com
050 412 9496

 
Louhelainen Kirsi : 7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen

Louhelainen Kirsi

7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen
kirsi.louhelainen@gmail.com
050 375 9009

 
Lahti Rainer : ympäristölautakunnan varajäsen, Espoon kaupunginteatterisäätiön valtuuskunnan varajäsen

Lahti Rainer

ympäristölautakunnan varajäsen, Espoon kaupunginteatterisäätiön valtuuskunnan varajäsen
rainer.lahti@ymparisto.fi
050 362 2054

 

Tekninen lautakunta

Visakova Marika : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Visakova Marika

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen
marika.visakova@gmail.com
040 552 6451

 
Matikka Marjo : Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Matikka Marjo

Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja


 
Ihonen Jari : teknisen lautakunnan varajäsen

Ihonen Jari

teknisen lautakunnan varajäsen
jariihonen@yahoo.co.uk
050 346 0970

 
Karreinen Lari : teknisen lautakunnan jäsen

Karreinen Lari

teknisen lautakunnan jäsen
lari.karreinen@vihreat.fi
040 048 7642

 

Ympäristölautakunta

Partanen Henna : valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja

Partanen Henna

valtuutettu, valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtaja, kaupunkisuunnittelulautakunnan varapuheenjohtaja
hpartane@gmail.com
040 761 9024

 
Visakova Marika : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Visakova Marika

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, ympäristölautakunnan jäsen, Osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen
marika.visakova@gmail.com
040 552 6451

 
 
Lappalainen Ville : Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen

Lappalainen Ville

Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
ville.lappalainen@vihreat.fi
040 181 4644

 

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Nieminen Pinja : Valtuutettu, maakuntavaltuuston jäsen

Nieminen Pinja

Valtuutettu, maakuntavaltuuston jäsen
nieminenpinja@gmail.com

 
Tauriainen Leila : sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasiain jaoston varapuheenjohtaja

Tauriainen Leila

sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasiain jaoston varapuheenjohtaja


 
Hokkanen Teemu : sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, ampumaratayhdistyksen hallituksen jäsen

Hokkanen Teemu

sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, ampumaratayhdistyksen hallituksen jäsen
teemu.hokkanen@vihreat.fi

 
 
 
 
 
Heino Reeta : sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen

Heino Reeta

sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
reeta.heino@alumni.helsinki.fi

 
 

Rakennuslautakunta

Mikkola Merva : Teknisen lautakunnan varajäsen, tarkastuslautakunnan varajäsen

Mikkola Merva

Teknisen lautakunnan varajäsen, tarkastuslautakunnan varajäsen
merva.mikkola@gmail.com
050 511 3906

 
Jensen Patrick : kaupunkikuvatoimikunnan jäsen, kiinteistötoimitusten uskottu mies

Jensen Patrick

kaupunkikuvatoimikunnan jäsen, kiinteistötoimitusten uskottu mies
patrick.jensen@iki.fi
050 464 7058

 
Siirala Maisa : rakennuslautakunnan varajäsen

Siirala Maisa

rakennuslautakunnan varajäsen
maisa.siirala@gmail.com
040 563 1030

 
Kivelä Marko : Helsingin kesäyliopistosäätiö hallituksen jäsen

Kivelä Marko

Helsingin kesäyliopistosäätiö hallituksen jäsen
marko.kivela@helsinki.fi
050 537 2093

 

Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta

Hopsu Inka : valtuutettu, valtuustoryhmän puheenjohtaja, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntahallituksen jäsen, kansallisoopperan hallintoneuvoston jäsen

Hopsu Inka

valtuutettu, valtuustoryhmän puheenjohtaja, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntahallituksen jäsen, kansallisoopperan hallintoneuvoston jäsen
inka.hopsu@gmail.com
040 758 9545

 
 
 
Puhakainen-Mattila Rosa : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen

Puhakainen-Mattila Rosa

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen
rpuhakainenmattila@gmail.com

 
 
Hagerlund Tony : Kulttuurilautakunnan jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston varajäsen

Hagerlund Tony

Kulttuurilautakunnan jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston varajäsen
tony.hagerlund@iki.fi
050 544 3323

 
 
 

Varhaiskasvatusjaosto

 
Puhakainen-Mattila Rosa : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen

Puhakainen-Mattila Rosa

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, rakennuslautakunnan jäsen, Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan varajäsen
rpuhakainenmattila@gmail.com

 
Hagerlund Tony : Kulttuurilautakunnan jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston varajäsen

Hagerlund Tony

Kulttuurilautakunnan jäsen, kaupunginhallituksen konsernijaoston varajäsen
tony.hagerlund@iki.fi
050 544 3323

 
 
 

Nämnden Svenska Rum

Paatero Hanna : Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, svenska rum -lautakunnan jäsen, Sydkustens landskapsförbundin varajäsen

Paatero Hanna

Espoon Vihreiden hallituksen jäsen, svenska rum -lautakunnan jäsen, Sydkustens landskapsförbundin varajäsen
hanna.paatero@gmail.com
040 531 6730

 
Helenius Jani : Svenska rum -lautakunnan jäsen

Helenius Jani

Svenska rum -lautakunnan jäsen
jani.helenius@vihreat.fi
040 839 1720

 
Forsberg Henrik : Svenska rum -lautakunnan varajäsen, Sydkustens landskapsförbundin jäsen, Musikinstitut Kungsvägen -johtokunnan varajäsen

Forsberg Henrik

Svenska rum -lautakunnan varajäsen, Sydkustens landskapsförbundin jäsen, Musikinstitut Kungsvägen -johtokunnan varajäsen
henrik.forsberg@helsinki.fi
041 506 2105

 
 

Kulttuurilautakunta

Volotinen Teresia : Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen jäsen, Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varajäsen

Volotinen Teresia

Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen jäsen, Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varajäsen
volotinent@gmail.com
050 341 3784

 
Saariaho Aki : tasa-arvotoimikunnan varajäsen

Saariaho Aki

tasa-arvotoimikunnan varajäsen
aki.saariaho@espoo.fi
050 363 2951

 
 
Ranne Kirsi : lautamies

Ranne Kirsi

lautamies
kirsi.ranne@gmail.com
040 087 6666

 

Liikunta- ja nuorisolautakunta

Özdemir Ekim : Valtuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntavaltuuston varajäsen

Özdemir Ekim

Valtuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan varapuheenjohtaja, maakuntavaltuuston varajäsen
ekim.ozdemir@gmail.com

 
Karhunen Paula : Liikunta- ja nuorisolautakunnan varajäsen

Karhunen Paula

Liikunta- ja nuorisolautakunnan varajäsen
paulavaltuustoon2017@gmail.com

 
Aarrekivi Pia : Sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston jäsen

Aarrekivi Pia

Sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston jäsen
pia.aarrekivi@kolumbus.fi
040 013 0000

 
 
Lappalainen Ville : Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen

Lappalainen Ville

Sosiaali- ja terveyslautakunnan varajäsen
ville.lappalainen@vihreat.fi
040 181 4644

 

Poikkihallinnolliset kehitysohjelmat

Kestävä Espoo

Hertell Sirpa : valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja

Hertell Sirpa

valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja
sirpa.hertell@vihreat.fi
050 566 6818

 

Osallistuva Espoo

Anthoni Mari : valtuutettu, osallistuva Espoo -ohjelmatyöryhmän varapuheenjohtaja, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen, maakuntavaltuuston varajäsen

Anthoni Mari

valtuutettu, osallistuva Espoo -ohjelmatyöryhmän varapuheenjohtaja, kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston varajäsen, maakuntavaltuuston varajäsen
mari.anthoni@saunalahti.fi
040 539 0656

 

Innostava elinvoimainen Espoo

Karimäki Johanna : kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen

Karimäki Johanna

kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen
johanna.karimaki@eduskunta.fi
050 512 1948

 

Lautakunnat 3-lk ja muut luottamustoimet

Sinfoniettan neuvottelukunta

Meriluoto Jouni : Sinfoniettan neuvottelukunnan varapuheenjohtaja

Meriluoto Jouni

Sinfoniettan neuvottelukunnan varapuheenjohtaja


 
 

Keskusvaalilautakunta

 
Lindroos Marjut : keskusvaalilautakunnan varapuheenjohtaja

Lindroos Marjut

keskusvaalilautakunnan varapuheenjohtaja


 

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen johtokunta

 
Pöyhönen Heikki : lautamies

Pöyhönen Heikki

lautamies


 

Tasa-arvotoimikunta

Volotinen Teresia : Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen jäsen, Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varajäsen

Volotinen Teresia

Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen jäsen, Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan varajäsen
volotinent@gmail.com
050 341 3784

 
Le Clech Rodolphe : Helinä Rautavaaran etnografisen museon säätiön hallituksen jäsen

Le Clech Rodolphe

Helinä Rautavaaran etnografisen museon säätiön hallituksen jäsen


 
 
 

Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunta

Goshnaw Ahmed : Kulttuurilautakunnan varajäsen

Goshnaw Ahmed

Kulttuurilautakunnan varajäsen


 
 

Käräjäoikeus

 
Pöyhönen Heikki : lautamies

Pöyhönen Heikki

lautamies


 
 
Litmo Pia : lautamies

Litmo Pia

lautamies


 
Westerlund Rainer : lautamies

Westerlund Rainer

lautamies


 
 
 
 
 
Ranne Kirsi : lautamies

Ranne Kirsi

lautamies
kirsi.ranne@gmail.com
040 087 6666

 

Kiinteistötoimitukset

Niiranen Seppo : uskottu mies

Niiranen Seppo

uskottu mies


 
Westerlund Rainer : lautamies

Westerlund Rainer

lautamies


 
 

Sivistystoimen ruotsinkielisten palvelujen toimikunta

 
 

Perheasiain neuvottelukeskuksen johtokunta

Lahikainen Riitta : Espoon vanhusneuvoston jäsen

Lahikainen Riitta

Espoon vanhusneuvoston jäsen


 

Espoon vanhusneuvosto

Lahikainen Riitta : Espoon vanhusneuvoston jäsen

Lahikainen Riitta

Espoon vanhusneuvoston jäsen


 
Kytö Juhani : Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallituksen jäsen, Espoon vanhusneuvoston varajäsen

Kytö Juhani

Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallituksen jäsen, Espoon vanhusneuvoston varajäsen
juhani.kyto@gmail.com

 

Espoon tanssiopiston johtokunta

 

Päihdeasiain neuvottelukunta

Hokkanen Teemu : sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, ampumaratayhdistyksen hallituksen jäsen

Hokkanen Teemu

sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen, ampumaratayhdistyksen hallituksen jäsen
teemu.hokkanen@vihreat.fi

 
Litmo Pia : lautamies

Litmo Pia

lautamies


 
Inomaa Eeva-Helena : päihdeasiain neuvottelukunnan varajäsen

Inomaa Eeva-Helena

päihdeasiain neuvottelukunnan varajäsen


 
 

Osakeyhtiöt ja säätiöt

Espoon asunnot Oy

Matikka Marjo : Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Matikka Marjo

Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja


 

Länsimetro Oy

Kasvi Jyrki : kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen

Kasvi Jyrki

kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen
jyrki.kasvi@gmail.com
050 511 3120

 

Espoo Catering Oy

Salli Päivi : Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen

Salli Päivi

Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen
paivi.salli@saunalahti.fi
040 545 9423

 

Kiinteistö Oy Espoon sairaala

Kuronen Matti : Kiinteistö Oy Espoon sairaalan hallituksen jäsen

Kuronen Matti

Kiinteistö Oy Espoon sairaalan hallituksen jäsen


 

Laurea-ammattikorkeakoulu Oy

Lappalainen Jarno : Laurea-ammattikorkeakoulu Oy:n hallituksen jäsen

Lappalainen Jarno

Laurea-ammattikorkeakoulu Oy:n hallituksen jäsen
jarno.lappalainen@vihreat.fi
040 053 6973

 

Akseli Gallen-Kallelan säätiö

 

Helsingin kesäyliopistosäätiö

 
Meriluoto Jouni : Sinfoniettan neuvottelukunnan varapuheenjohtaja

Meriluoto Jouni

Sinfoniettan neuvottelukunnan varapuheenjohtaja


 

Espoon eläkekotisäätiö

Lahikainen Riitta : Espoon vanhusneuvoston jäsen

Lahikainen Riitta

Espoon vanhusneuvoston jäsen


 

Espoon Diakoniasäätiö

Alanen Leena : Uudenmaan Virkistysalueyhdistyksen hallituksen jäsen

Alanen Leena

Uudenmaan Virkistysalueyhdistyksen hallituksen jäsen
leenapia.alanen@gmail.com
0456728295

 

Espoon kaupunginteatterisäätiö

Brunni Antti : Kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston jäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston varajäsen

Brunni Antti

Kaupunginhallituksen varajäsen, kaupunginhallituksen tila- ja asuntojaoston jäsen, kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaoston varajäsen
antti.brunni@vihreat.fi
0445544669

 
Raudasoja Satu : Espoon asunnot Oy:n hallituksen varajäsen, kiinteistötoimitusten uskottu mies

Raudasoja Satu

Espoon asunnot Oy:n hallituksen varajäsen, kiinteistötoimitusten uskottu mies


 
 
 
Lahti Rainer : ympäristölautakunnan varajäsen, Espoon kaupunginteatterisäätiön valtuuskunnan varajäsen

Lahti Rainer

ympäristölautakunnan varajäsen, Espoon kaupunginteatterisäätiön valtuuskunnan varajäsen
rainer.lahti@ymparisto.fi
050 362 2054

 

Kansallisooppera

Väisänen Ari : Kansallisoopperan hallintoneuvosto jäsen

Väisänen Ari

Kansallisoopperan hallintoneuvosto jäsen


 

Espoon taidemuseosäätiö

Niiranen Seppo : uskottu mies

Niiranen Seppo

uskottu mies


 

Ylikunnalliset toimielimet

HSY

Saramäki Kaarina : Espoon Vihreiden puheenjohtaja, ympäristölautakunnan puheenjohtaja, Sinfoniettan neuvottelukunnan varajäsen

Saramäki Kaarina

Espoon Vihreiden puheenjohtaja, ympäristölautakunnan puheenjohtaja, Sinfoniettan neuvottelukunnan varajäsen
kaarina.saramaki@vihreat.fi
050 3378331

 
Matikka Marjo : Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Matikka Marjo

Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja


 
Lahti Timo : HSY:n hallituksen varajäsen

Lahti Timo

HSY:n hallituksen varajäsen
timo.lahti@vihreat.fi

 

HSL

Hertell Sirpa : valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja

Hertell Sirpa

valtuutettu, kestävä kehitys -ohjelmatyöryhmän puheenjohtaja, HSL:n hallituksen varapuheenjohtaja
sirpa.hertell@vihreat.fi
050 566 6818

 
Kyrölä Kimmo : Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen

Kyrölä Kimmo

Espoon vihreiden toiminnanjohtaja, 6. varavaltuutettu, opetus- ja varhaiskasvatuslautakunnan jäsen
kimmo.kyrola@vihreat.fi
040 845 4747

 
Halava Heli : 8. varavaltuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Halava Heli

8. varavaltuutettu, liikunta- ja nuorisolautakunnan jäsen, osallistuva Espoo -kehitysohjelman varajäsen
heli.halava@gmail.com
050 599 6263

 

Uudenmaan liitto

Kasvi Jyrki : kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen

Kasvi Jyrki

kansanedustaja, valtuutettu, valtuuston puheenjohtaja, Länsimetro Oy:n hallituksen jäsen
jyrki.kasvi@gmail.com
050 511 3120

 
Karimäki Johanna : kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen

Karimäki Johanna

kansanedustaja, valtuutettu, maavaltuuston jäsen, Innostava ja elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman varapuheenjohtaja, Rinnekodin neuvottelukunnan varajäsen
johanna.karimaki@eduskunta.fi
050 512 1948

 
Nevanlinna Risto : valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen

Nevanlinna Risto

valtuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, maakuntavaltuuston jäsen, Kestävä Espoo -kehitysohjelman varajäsen
nevanlinna@gmail.com
050 412 9496

 
Louhelainen Kirsi : 7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen

Louhelainen Kirsi

7. varavaltuutettu, kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsen, HSY:n hallituksen jäsen
kirsi.louhelainen@gmail.com
050 375 9009

 
 
Matikka Marjo : Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja

Matikka Marjo

Espoo Catering Oy:n hallituksen puheenjohtaja


 

HUS

Salli Päivi : Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen

Salli Päivi

Valtuutettu, tarkastuslautakunnan jäsen, Hyvinvointi ja terveys -kehitysohjelman varajäsen
paivi.salli@saunalahti.fi
040 545 9423

 

Uudenmaan Virkistysalueyhdistys

Kytö Juhani : Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallituksen jäsen, Espoon vanhusneuvoston varajäsen

Kytö Juhani

Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallituksen jäsen, Espoon vanhusneuvoston varajäsen
juhani.kyto@gmail.com

 
 
 

Omnia

 
 
Honkanummi Eeva : Omnian tarkastuslautakunnan jäsen

Honkanummi Eeva

Omnian tarkastuslautakunnan jäsen


 

Uudenmaan päihdehuollon kuntayhtymä

Tauriainen Leila : sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasiain jaoston varapuheenjohtaja

Tauriainen Leila

sosiaali- ja terveyslautakunnan yksilöasiain jaoston varapuheenjohtaja