Seuraavat kuntavaalit lähestyvät kovaa vauhtia! Nyt onkin hyvä hetki siis miettiä omaa ehdokkuuttaan ja muita sopivia henkilöitä ehdokkaiksi kuntavaaleihin.

Kuka päättää yhteisistä asioistamme ja millainen paikka Espoo on elää? Millaista huomista rakennamme tuleville sukupolville?

Virallisesti kuntavaalien ehdokkaat nimetään Espoon Vihreiden yleiskokouksissa.

Seuraava ehdokasnimeäminen on tulossa syyskokouksessa 27. marraskuuta! Ole yhteydessä pikimmiten, mikäli haluat mukaan nimeämiseen.

Espoossa on tilausta koulutuksen, ympäristön, yhdenvertaisuuden ja kaupungin kestävän kehityksen puolustajille. Voit vinkata itseäsi tai muita ehdokkaaksi osoitteessa vihreat.fi/ehdokkaaksi tai olla yhteydessä Espoon Vihreiden toiminnanjohtajaan.

 

Syyskokouksessa 27.11.2020 nimetyt ehdokkaat:

Sirpa Hertell 65 Laaksolahti, Jupperi DI, kaupunginvaltuutettu
Juha Hovinen 63 Haukilahti Rakennusneuvos, arkkitehti SAFA
Tatja Jukuri 30 Viherlaakso Neuropsykiatrinen valmentaja, sosionomiopiskelija
Mervi Lampenius 50 Nöykkiö Lakipalvelusihteeri, Espoon Pelastakaa Lapset ry:n toiminnantarkistaja
Kirsi Louhelainen 41 Tapiola IT-konsultti
Anja Markkanen 43 Espoon keskus kieltenopettaja, filosofian maisteri
Pauliina Oksanen 32 Tapiola Järjestösuunnittelija, terveystieteiden maisteri
Jaana Ovaska 59 Mankkaa KM, johdon valmentaja
Naim Panahi 22 Leppävaara Lähihoitaja ja ihmisoikeusaktivisti.
Pasi Pennanen 52 Soukka Myyntiesimies, Twitteristi
Tapio Pesola 40 Kilo VTM, viestintäjohtaja
Pasi Salmela 56 Muurala Linja-autonkuljettaja, FM
Marjaana Sanila 62 Espoo sairaanhoitaja, terveydenhuollon maisteri
Maarit Sarin 38 Espoonlahti Julkishallinnon lakimies, OTK, perhebloggaaja
Jari Stenius 35 Tapiola Head of Logistics, Tradenomi
Liisa Sukava 53 Kauklahti Varhaiskasvatuksen opettaja
Sofia Virtanen 35 Espoon keskus toimittaja, filosofian maisteri

 

Aiemmin nimetyt ehdokkaat:

Pia Aarrekivi 70 Kuninkainen Opettaja, eläkeläinen
Jaana Ailus 36 Olari Tuotekehitysjohtaja, väitöskirjatutkija
Mari Anthoni 51 Tapiola Valtiotieteiden maisteri, kaupunginvaltuutettu
Leila Arstila 21 Otaniemi Tekniikan kandidaatti, opiskelija
Antti Brunni 38 Kurttila Asiakkuusjohtaja, Taiteen maisteri
Zachary Burda 22 Otaniemi Sähkötekniikan opiskelija, yrittäjä
Johannes Elmnäinen 31 Leppävaara Datatieteilijä, FM
Auli Elolahti 28 Pohjois-Leppävaara Kestävän kehityksen asiantuntija, viestijä, FM
Tiina Elo 49 Laajalahti
Kansanedustaja, valtuustoryhmän ensimmäinen varapuheenjohtaja
Leigh Ewin 39 Leppävaara Community Manager, yrittäjä
Verna Finström 31 Nöykkiö
Vihreän eduskuntaryhmän hallintosihteeri, sateenkaariperheen äiti
Naz Goshnaw 18 Leppävaara Opiskelija, Espoon nuorisovaltuutettu
Tony Hagerlund 45 Laaksolahti
Valtiotieteiden maisteri, verkkopalveluiden kehityspäällikkö
Heli Halava 43 Kauklahti Nuorisopäällikkö
Teemu Hokkanen 40 Leppävaara poliisi, insinööri
Inka Hopsu 44 Laaksolahti Opettaja, kansanedustaja
Piia Horko 36 Jupperi Kasvatustieteiden maisteri, opettaja
Hanna Hukari 39 Leppävaara Sosiaalialan asiantuntija, pääkouluttaja
Saara Hyrkkö 33 Tapiola kansanedustaja, diplomi-insinööri
Anna Hästö 36 Rastaala Teologian maisteri, sosionomi (AMK)
Mikki Kauste 49 Mankkaa Valtuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen
Elli Keisteri-Sipilä 41 Kauklahti Psykiatrinen sairaanhoitaja, lähiluontoaktiivi
Timo Kilpiäinen 39 Matinkylä-Olari
Vihreiden puoluevaltuuskunnan varapuheenjohtaja, luokanopettaja
Marko Kivelä 55 Tuomarila Tietotekniikka-asiantuntija
Noora Koponen 36 Pohjois-Tapiola Kansanedustaja, fysioterapeutti
Jenni Koski 45 Tapiola Opettaja
Sakari Kouti 58 Suur-Espoonlahti Diplomi-insinööri, senior-konsultti
Janne Kylli 49 Laaksolahti Sairaanhoitaja AMK ja asiantuntija
Kimmo Kyrölä 38 Olari
Kunta-asioiden suunnittelija, valtiotieteen maisteri
Juhani Kytö 72 Espoonlahti Diplomi-insinööri, eläkeläinen
Mikko Laakso 57 Tuomarila Historiantutkija, FL
Jani Lahtinen 44 Mankkaa Ratkaisuarkkitehti, tradenomi
Timo Lahti 54 Leppävaara Filosofian maisteri
Mika Levänen 52 Laaksolahti Eläkeläinen, esteettömyysasiantuntija
Emilia Liberman 24 Saunalahti Growth Manager ja yrittäjä
Tommi Liinalampi 37 Saunalahti YTM, asiantuntija
Camilla Lindy 47 Niipperi Ammatillinen opettaja
Pertti Lounamaa 64 Koivumankkaa PhD, toimitusjohtaja
Laura Malme 43 Soukka Nuorisotyön lehtori
Rikhard Matalalampi 61 Kattilalaakso Vastaava tuottaja, asiantuntija
Merva Mikkola 76 Soukka VTM, sosiaalityöntekijä, jatko-opiskelija
Susanna Narinen 29 Espoon keskus Taiteilija
Pinja Nieminen 40 Kivenlahti Kaupunginvaltuutettu, sosiaalialan suunnittelija
Olli-Pekka Paasivirta 24 Tapiola
kansanedustajan avustaja, kauppatieteiden kandidaatti
Marika Paavilainen 58 Espoonlahti
Hallitusneuvos, OTK (oikeustieteen kandidaatti)
Juha Palin 40 Miilukorpi Myyjä, pääluottamusmies
Henna Partanen 38 Tapiola
Arkkitehti, Kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja
Janne Peltola 34 Suurpelto Data Scientist
Rosa Puhakainen-Mattila 46 Nupuri
Koulutussuunnittelija, globaalikasvatuksen asiantuntija
Naina Rajani 40 Kuitinmäki Yleislääkäri
Satu Ramsland 38 Olari DI, tietoturva–asiantuntija
Anu Rasinsalo 47 Pohjois-Tapiola Terveystieteiden maisteri, ylihoitaja
Satu Raudasoja 37 Laajalahti DI, projektipäällikkö
Päivi Raunu 50 Suurpelto YTM, sosiaalityöntekijä
Kimmo Runonen 50 Kaitaa Prosessipäällikkö
Antti Ruuskanen 56 Matinkylä Ylivahtimestari, pääluottamusmies
Aki Saariaho 48 Matinkylä Opettaja
Peppi Seppälä 27 Matinkylä
Vihreiden nuorten hallituksen jäsen, Energia-asiantuntija
Marjaana Siivola 43 Karhusuo Yrittäjä, tekniikan lisensiaatti
Mikael Sorri 52 Tapiola Lukion opettaja
Minna Taivassalo 42 Keski-Espoo Opetusneuvos, yrittäjä
Leila Tauriainen 59 Kilo – Kera Koulutus- ja kuntoutuspäällikkö, KM
Toni Tuomanen 52 Soukka Sosionomi, kirjailija
Aleksi Vesala 22 Etelä-Leppävaara Myyjä, järjestöaktiivi
Teresia Volotinen 68 Leppävaara Erityisopettaja, eläkeläinen