Espoon Vihreät esittää Henna Partasta kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi ja Tiina Eloa kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtajaksi. Valtuustoryhmän puheenjohtajaksi valittiin Inka Hopsu. Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan puheenjohtajana jatkaa Saara Hyrkkö ja uuden ympäristö- ja rakennuslautakunnan puheenjohtajaksi esitetään Johanna Karimäkeä.

Espoon Vihreät päätti oman luottamuspaikkajakonsa vuosille 2021-2025 yleiskokouksessaan torstaina 5.8.2021. Virallisesti koko kaupungin luottamuspaikkajako vahvistetaan 30.8. järjestettävässä Espoon uuden kaupunginvaltuuston ensimmäisessä kokouksessa.

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi (2021-22) on nousemassa arkkitehti Henna Partanen, joka valittiin nyt kolmannelle kaudelleen kaupunginvaltuustoon. Kaupunginhallituksen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi (2021-22) Espoon Vihreät esittää kansanedustaja Tiina Eloa, joka jatkaa sen jälkeen kaupunginhallituksen jäsenenä. Myöhemmin vaalikaudella (2023-24) valtuuston johtoon nousee kansanedustaja Inka Hopsu ja kaupunginhallituksen varapuheenjohtajaksi Henna Partanen. Kaupunginhallituksen jäsenenä jatkaa muusikko Mikki Kauste ja uutena kaupunginhallitukseen nousee Vihreiden nuorten puheenjohtaja Peppi Seppälä.

Vihreät sai puolueiden välisessä paikkajaossa puheenjohtajuuden kahteen painavaan lautakuntaan. Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja, diplomi-insinööri Saara Hyrkkö. Uuden ympäristö- ja rakennuslautakunnan puheenjohtajaksi esitetään diplomi-insinööri Johanna Karimäkeä. Kaupungin uusien kehitysohjelmien puheenjohtajuus vihreillä on kestävässä kehityksessä, jonka puheenjohtajaksi tulee uutena valtuustoon noussut kestävän kehityksen erityisasiantuntija Meri Löyttyniemi.

Espoon kaupungin tarkastuslautakunnan varapuheenjohtajaksi nousee opiskelija ja tietoturva-asiantuntija Leila Arstilaa. 22-vuotias Arstila on kaupunginvaltuuston toiseksi nuorin jäsen tulevalla valtuustokaudella.

Kaupungin osakeyhtiöissä Espoon asuntojen varapuheenjohtajaksi nousee Espoon Vihreiden väistyvä puheenjohtaja Antti Brunni ja Helsingin seudun ympäristöpalveluiden (HSY) varapuheenjohtajaksi vihreät esittää diplomi-insinööri Sirpa Hertelliä.

Myös vihreä valtuustoryhmä järjestäytyi yleiskokouksen jälkeen. Valtuustoryhmä valitsi puheenjohtajakseen Inka Hopsun ja varapuheenjohtajiksi Meri Löyttyniemen sekä Risto Nevanlinnan.

Lisätietoja paikkajaosta antavat:
Inka Hopsu, vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja
inka.hopsu@gmail.com / 040 758 9545
Valtteri Törmänen, Espoon Vihreiden toiminnanjohtaja
valtteri.tormanen@vihreat.fi / 050 597 2007

Espoon Vihreiden luottamushenkilöt kaudella 2021-2025:

VIHREÄT LUOTTAMUSHENKILÖT ESPOOSSA 2021-2025

Päätetty Espoon Vihreiden yleiskokouksessa 5.8.2021
Kaupunginvaltuusto 21-25
Pj Henna Partanen 21-22 Inka Hopsu 23-24
1. Vpj Inka Hopsu 22-23
2. Vpj Inka Hopsu 24-25
3. Vpj
Kaupunginhallitus 21-23
Pj
1. Vpj Tiina Elo 21-22 Henna Partanen 22-23
2. Vpj
Jäsen Peppi Seppälä 21-22 Tiina Elo 22-23 Mikki Kauste
Varajäsen Anu Rasinsalo 21-22 Peppi Seppälä 22-23
Olli-Pekka Paasivirta
Kaupunginhallitus 23-25
Pj
1. Vpj Henna Partanen
2. Vpj
Jäsen Mikki Kauste Tiina Elo
Varajäsen Anu Rasinsalo Olli-Pekka Paasivirta Peppi Seppälä
Konsernijaosto 21-23
Pj
Vpj Peppi Seppälä
Jäsen
Varajäsen Olli-Pekka Paasivirta Meri Löyttyniemi
Konsernijaosto 23-25
Pj
Vpj Peppi Seppälä
Jäsen
Varajäsen Olli-Pekka Paasivirta Meri Löyttyniemi
Elinkeino- ja k.kykyj. 21-23
Pj
Vpj
Jäsen Anu Rasinsalo 21-22 Tiina Elo 22-23
Varajäsen Peppi Seppälä 21-22 Anu Rasinsalo 22-23
Elinkeino- ja k.kykyj. 23-25
Pj
Vpj
Jäsen Anu Rasinsalo
Varajäsen Tiina Elo
Tila- ja asuntojaosto 21-23
Pj Tiina Elo 21-22 Henna Partanen 22-23
Vpj
Jäsen Olli-Pekka Paasivirta
Varajäsen Hanna Hukari Mikki Kauste
Tila- ja asuntojaosto 23-25
Pj Henna Partanen
Vpj
Jäsen Olli-Pekka Paasivirta
Varajäsen Hanna Hukari Mikki Kauste
Lautakunnat ja ohjelmaryhmät 1-lk
Kaupunkisuunnittelulautakunta
Pj
Vpj
Jäsen Risto Nevanlinna Auli Elolahti Verna Finström
Varajäsen Patrick Jensen Kirsi Louhelainen Juha Hovinen
Kasvun ja oppimisen ltk
lautakunnan varapuheenjohtajuuden kaksi jälkimmäistä vuotta ratkaistaan eduskuntavaalien jälkeen
Pj
Vpj Inka Hopsu 21-22 Jenni Koski 22-23
N valtuutettu / vara 23-25
Jäsen Tony Hagerlund Jenni Koski 21-22 Jaana Ailus 22-23 Jenni Koski 23-25
Varajäsen Tatja Jukuri Oscar Smith Jaana Ailus 21-22 Iina Manninen 22-23 Jaana Ailus 23-25
Ympäristö- ja rakennuslautakunta
Pj Johanna Karimäki
Vpj
Jäsen Naz Goshnaw 21-23 Sofia Virtanen 23-25
Sanna-Liisa Sihto-Nissilä
Varajäsen Juha Hovinen Sofia Virtanen 21-23 Naz Goshnaw 23-25 Markus Hotakainen
Svenska rum
Pj
Vpj
Jäsen Sirpa Hertell Janne Peltola
Varajäsen Pia Vaquer Pasi Salmela
Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunta
Pj Saara Hyrkkö
Vpj
Jäsen Tommi Liinalampi
Varajäsen Aki Saariaho Anna Hästö
Tekninen lautakunta
Pj
Vpj
Jäsen Janne Hirvasvuopio Marjaana Siivola Camilla Lindy
Varajäsen Mikael Sorri Emmi Ahonen Merva Mikkola
Tarkastuslautakunta
Pj
Vpj Leila Arstila
Jäsen Marika Visakova 21-23 Satu Ramsland 23-25
Varajäsen Pertti Lounamaa Satu Ramsland 21-23 Marika Visakova 23-25
Tapahtumien yhteisöllinen Espoo -kehitysohjelma
Pj
Vpj
Jäsen Ville Tulkki
Varajäsen Naina Rajani
Elinvoimainen Espoo -kehitysohjelma
Pj
Vpj
Jäsen Gyan Dookie
Varajäsen Satu Raudasoja
Kestävä Espoo -kehitysohjelma
Pj Meri Löyttyniemi
Vpj
Jäsen
Varajäsen
Hyvinvoiva Espoo -kehitysohjelma
Pj
Vpj Noora Koponen 21-23 Pinja Nieminen 23-25
Jäsen
Varajäsen Pinja Nieminen 21-23 Noora Koponen 23-25
Lautakunnat ja jaostot 2-lk
Kulttuurilautakunta
Pj
Vpj Hanna Paatero
Jäsen Timo Kilpiäinen
Varajäsen Toni Tuomanen Sofia Suomalainen
Liikuntalautakunta
Pj
Vpj
Jäsen Kimmo Kyrölä Satu Raudasoja
Varajäsen Tapio Pesola Reeta Heino
Nuorisoasianjaosto
Pj Tatja Jukuri
Vpj
Jäsen Oscar Smith
Varajäsen Liisa Sukava Iina Manninen
Sos.- ja terveysltk:n jaostot
Yksilöasioiden jaosto
Pj
Vpj
Jäsen Leila Tauriainen 21-23
Marika Paavilainen 23-25
Varajäsen Marika Paavilainen 21-23 Leila Tauriainen 23-25
Lautakunnat 3-lk ja muut luottamustoimet
Sinfoniettan neuvot.kunta (kaup.ed.)
Pj
Vpj
Jäsen Anette Uusitalo
Varajäsen Jaana Ovaska
Keskusvaalilautakunta
Pj
Vpj Teresia Volotinen
Jäsen
Varajäsen Helka Otsolampi
Sosiaali- ja terveystoimen ruotsinkielisten palvelujen tmk
Pj
Vpj
Jäsen Pasi Salmela
Varajäsen Anja Markkanen
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunta
Pj
Vpj Naina Rajani
Jäsen Janne Hirvasvuopio
Varajäsen Markku Ruotsalainen Pia Aarrekivi
Päihdeasiain neuvottelutoimikunta
Pj
Vpj
Jäsen Eppu Saarela 21-23 Aleksi Vesala 23-25
Varajäsen Aleksi Vesala 21-23 Eppu Saarela 23-25
Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunta
Pj Hanna Hukari
Vpj
Jäsen
Varajäsen Jaana Ovaska
Käräjäoikeus
Lautamies Kimmo Runonen Sofia Virtanen Pia Litmo
Mervi Lampenius Juha Palin Minna Taivassalo
Jouni Meriluoto Henna Ruusu Janne Peltola
Kiinteistötoimitukset
Uskotut miehet Sami Tuomaala Antti Ruuskanen Kirsi Ranne
Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen neuvottelukunta (kaupungin paikka)
Jäsen Teemu Hokkanen
Varajäsen Elli Keisteri-Sipilä
Sydkustens landskapsförbund
Edustaja Eeva Simola-Erholtz
Varaedustaja Hanna Paatero
Espoon vanhusneuvosto
Jäsen Juhani Kytö
Varajäsen Sirpa Paakkola
Espoon vammaisneuvosto
Jäsen Rosa Puhakainen-Mattila
Varajäsen
Espoon musiikkiopiston jtk
Jäsen Pasi Pennanen
Musikinstitut Kungsvägen -johtokunta
jäsen Marjaana Sanila
varajäsen Anette Uusitalo
Espoon tanssiopiston kannatusyhdistyksen johtokunta
Jäsen Joonas Niemi
Teatteri Hevosenkengän kannatusyhdistyksen hallitus
Jäsen Satu Piirainen
Espoon kuvataidekoulun kannatusyhdistyksen hallitus
Jäsen Jani Lahtinen
Kaupunkikuvatoimikunta
Jäsen
varajäsen Patrick Jensen
Osakeyhtiöt ja säätiöt
Espoon asunnot Oy:n hallitus
Pj
Vpj Antti Brunni
Jäsen
Varajäsen Jaana Ailus
Espoo Catering Oy:n hallitus
Pj Päivi Raunu
jäsen
Laurea Espoon-Lohjan alueneuvottelukunta
Pj
Jäsen Aleksi Lehto
Akseli Gallen-Kallelan säätiön edustajisto
Jäsen Antti Ruuskanen
Helsingin kesäyliopistosäätiö hallitus
Jäsen Marko Kivelä
Varajäsen
Espoon Diakoniasäätiön valt.kunta
Jäsen Pinja Nieminen
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallitus
Pj
Jäsen Markus Hotakainen
varajäsen
Kansallisooppera hall.neuv
Jäsen Inka Hopsu
Varajäsen
Espoon taidemuseosäätiön hallitus
Jäsen Saara Hyrkkö
Ylikunnalliset
HSL
jäsen Heli Halava
HSL tarkastuslautakunta
VPJ Auli Elolahti
varapuheenjohtajan tulee olla valtuutettu
Vara Sakari Kouti
HSY – hallitus
VPJ Sirpa Hertell
vara Timo Lahti
HUS hallitus
Vara Eeva Honkanummi
HUS valtuusto
jäsen Marika Paavilainen Varmistuu myöhemmin
vara Mika Levänen
HUS Talousjaos
jäsen Eeva Honkanummi
jäsenen tulee olla HUS hallituksen jäsen tai varajäsen
HUS – HYKS
jäsen Elli Keisteri-Sipilä
vara Kimmo Runonen
HUS Psykiatrisen hoidon lautakunta
varajäsen Elli Keisteri-Sipilä
HUS Tarkastuslautakunta
varajäsen Mika Levänen
jäsenen tulee kuulu HUS valtuustoon
Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen neuvottelukunta (piirin paikka):
VPJ Marika Paavilainen
varajäsen Antti Brunni
Länsi-Uusimaan Pelastusaluelautakunta
VPJ Sakari Kouti
Omnia hallitus
jäsen Laura Malme
varajäsen Janne Peltola
Omnia tarkastuslautakunta
VPJ Risto Nevanlinna
varapuheenjohtajan tulee olla valtuutettu
Vara Satu Ramsland
Uudenmaan liitto valtuusto
jäsenten ja varajäsenten tulee olla varsinaisia valtuutettuja
jäsen Henna Partanen Meri Löyttyniemi Peppi Seppälä 21-23 Valtuutettu N 23-25
varajäsen Leila Arstila Mikki Kauste Risto Nevanlinna
Uudenmaan liitto tarkastuslautakunta
Vara Allan Halme
Uudenmaan virkistysalueyhdistys valtuuskunta
jäsen Hanna Koivula
varajäsen Teemu Korhonen
Laurea ammattikorkeakoulu hallitus
jäsen Johannes Elmnäinen