Blogit Blogit

Konsernijaosto 20.5.2013: Lippujen hinnat joukkoliikenteen kaarimallissa

Do not remove or your site will get broken

Espoon kaupunginhallituksen konsernijaosto tapaa huomenna aamusta. Varsinaisella esityslistalla ei ole juurikaan tunteita herättäviä asioita. Sen sijaan tiedoksi saatavissa asioissa paneudutaan seutuliikenteen kaarimallin lippujen hintoihin.

Esityslistalla todetaan, että “Kaupunginhallituksen konsernijaosto merkitsee tiedoksi kokouksessa kuultavan selostuksen Helsingin seudun liikenteen lippujen hinnoitteluperiaatteista ja hintasuhteista uudessa vyöhykemallissa.”
 
Ohessa on kuva kaarimallista (lähde: HSL).
 
 
Asia on joukkoliikenteen toimivuuden kannalta merkittävä. HSL:n hallituksen linjauksen mukaan AB-vyöhykkeen kuukausilipun hinta olisi noin 50 euroa, BC-vyöhykkeen 60 euroa, ja ABC-lippu 90 euroa. Vaikka nyt puhutaan euroista, olennaisimpia ovat lippujen väliset suhteet. Hinnat voivat muuttua, mutta hintojen väliset suhteet on tarkoitus pitää ennallaan.
 
Olen vahvasti sitä mieltä, että AB ja BC -vyöhykkeiden lippujen hintojen tulisi olla saman hintaisia. Kirjoitin aiheesta Helsingin sanomissa 2.4.2013. Samanhintaisuuteen on mielestäni kaksi perustetta:
 
(1) Joukkoliikenteen palvelutason laskiessa lippujen hintojen lippujen ei tulisi nousta. AB-vyöhykkeellä on Suomen paras joukkoliikenteen tarjonta, BC-vyöhykkeellä jo hieman huonompi.
 
(2) Joukkoliikenteen tulee olla mahdollisimman selkeää. Jos samanmittaisten matkojen hinnat vaihtelevat riippuen siitä, missä kohtaa matkaa nousee bussiin, niin ei se ainakaan selkeää ole.
 
Muut kokouksessa käsiteltävät asiat ovat seuraavanlaisia

Konsernijaoston esityslista 20.5.2013

 
3 Päätökset ja kirjelmät sekä kokouksessa kuultavat selostukset
 
4 Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän (HSY) yhtymäkokous 31.5.2013, kokousedustajan määrääminen ja toimiohjeen antaminen
 
5 Edustajan nimeäminen ja toimiohjeiden antaminen Laurea-ammattikorkeakoulu Oy:n varsinaiseen yhtiökokoukseen
 
Jo viimeksi ohjeistettiin tämän kokouksen toimintaohjeet. Vaan koska joku on sössinyt postituksissa, kokouksen ajankohta muuttui. Niinpä nyt todetaan että tehdään niin kuin viimeksi ohjeistettiin.
 
6 Laurea-ammattikorkeakoulu Oy:n alueneuvottelukunnan jäsenten nimeäminen
 
Nimetään seitsemän espoolaista Laurean “alaorgaaniin” paikkajakotoimikunnan suositusten mukaisesti. Vihdeiden riveistä valitaan Helena Kansanen. Onneksi olkoon jo näin etukäteen.
 
7 Edustajan nimeäminen ETEVA kuntayhtymän yhtymäkokouksiin toimikaudeksi 2013 - 2016 sekä toimintaohjeiden antaminen kokousedustajalle
 
Eteva järjestää palveluja vammaisille. Espoota on edustanut vammaispalvelupäällikkö, ja niin nimetään nytkin.
 
Etevasta löytyy tietoa Etevan verkkosivuilta.  Esimerkiksi Espoosta löytyy seuraavaa toimintaa “Meillä Espoossa on asuntoja Kivenlahden, Bembölen ja Kauklahden kaupunginosassa. Bembölessä on 3 ryhmäkotia ja Kivenlahdessa 2. Kauklahdessa on 3 ryhmäkotia sekä 6 rivitaloasuntoa.” “Lisäksi Espoossa on perhehoitajia.”
 
Espoon kaupunki ostaa Etevalta runsaalla 2 miljoonalla vuodessa, arvatenkin juuri edellämainittuja palveluita.
 
Olen aina pitänyt non-profit -pohjaisesti toimivista sosiaalialan organisaatioita, joten pidän myös Etevasta. 
 
Eteva on tehnyt monta vuotta putkeen miinusta. Nyt ollaan hyväksymässä 1 % hinnannousu palvelumaksuissa (joka on aika vähän, kulut ovat kasvaneet viime vuosina moninkertaisesti). 
 
8 Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymän (HSL) yhtymäkokous 2013, kokousedustajan määrääminen ja toimiohjeen antaminen
 
“Rutiininomainen” yhtiökokous, johon annetaan rutiininomaisia toimintaohjeita.
Lue lisää
Blogit Blogit

Sopimusyhteistyö on kabinettien harvainvaltaa – siksi vaaleilla valittu metropolivaltuusto

Espoon valtuusto antaa lausuntonsa metropoliesiselvityksestä ensi maanantaina. Nyt on siis oikea hetki linjata, minkälaista metropolihallintoa seudulle tarvitaan. Vihreät ovat koko prosessin ajan liputtaneet avoimesti vahvan ja demokraattisen metropolihallinnon puolesta. Näemme, että että metropoliratkaisu on Helsingin seudun keskeisten ongelmien ratkaisemisen kannalta ensisijainen vaihtoehto. Valitettavasti sille on ollut Espoossa nihkeästi kannatusta. Kuvailen tässä ensin seutuyhteistyön nykytilaa luottamushenkilön

Lue lisää
Blogit Blogit

Etäkahvitauko

17.5. Missä on etätyöpaikan kahvihuone, jossa kuulee viimeisimmät juorut?Etätyö on jäänyt tietoyhteiskunnan lunastamattomaksi lupaukseksi. 1980-luvulta lähtien jokaisessa itseään kunnioittavassa tulevaisuusselonteossa on ennakoitu työmatkaliikenteen ja toimitilakulujen vähenevän, koska yhä suurempi osa töistä tehdään kotona tai korttelikonttorissa. Ei ihme, että liikenne ruuhkautuu. Miksi investoida teihin, kun työmatkaliikenne kerran vähenee?

Vaan kuinkas sitten kävikään? Nyt nekin työnantajat, jotka ovat aktiivisesti patistelleet työntekijöitä etätöihin, ovat alkaneet epäröidä. Tunnetuimpana Yahoo, joka kutsui kaikki etätyöläisensä takaisin konttorille.

Mitään teknistä estettä etätyön yleistymiselle ei ole. Monilla meistä on jo käytössä työnantajan kustantamat etätyövälineet, läppärit, mokkulat ja älypuhelimet. Niillä jatketaan työpäivää illalla kotona, kun toimistolla ei ehdi hoitaa sähköposteja eikä kirjoittaa muistioita.

Etätöistä tulikin työnantajille tapa teettää palkatonta ylityötä.

On henkilöstö etätöissä tai ei, toimitilojen käyttöaste on hyvin alhainen. Töitä tehdään työpaikan ja kodin lisäksi asiakkaiden tiloissa ja matkalla paikasta toiseen. Jos tuotantolinja pyörisi vain pari kolme tuntia päivässä, tehdas menisi nopeasti konkurssiin. Sen sijaan kalliiden lasipalatsien työhuoneet kumisevat tyhjinä suurimman osan päivästä.

Tekniikan asemesta etätyön yleistymistä jarruttavat vanhentuneet tottumukset ja säädökset. Työaikaseurantaan ei kannata kirjoittaa tehneensä töitä mökillä sunnuntaiaamuna tai lentokentällä kello kolme yöllä, koska se ei sovi työehtosopimuksen eikä työaikalain pykäliin. Viimeistään työterveystarkastaja puuttuu asiaan ja antaa työnantajalle sakot.

Työnantaja on vastuussa työaikojen pysymisestä lakien ja sopimusten raameissa. Työnantaja on vastuussa myös etätyöläisen työterveydestä ja –turvallisuudesta. Työnantajalla ei ole velvollisuutta ostaa etätyöläiselle kotiin työtuolia, mutta työnantaja on silti vastuussa etätyöläisen keittiön pöydän ääressä kipeyttämästä selästä.

Jotta rajanveto olisi oikein hankalaa, etätyöläisen ei kannata teloa itseään ruoka- tai kahvitauolla, koska niitä ei työnantajan vakuutus korvaa, toisin kuin työpaikalla. Mutta kuka on vastuussa, kun jalka katkeaa työntekijän vastatessa työpuheluun tai lukiessa työsähköposteja työajan ulkopuolella?

Ja työnantajan ja asiakkaiden tiedot ovat kotona ja hotellissa tietysti yhtä hyvässä suojassa kuin työpaikalla.

Kaikista näistä olisi hyvä sopia etukäteen, ettei tarvitse riidellä juristien välityksellä.

Etätyön suurin haaste on kuitenkin sosiaalinen. Yahoon kokemukset opettavat, että myös etätyö vaatii johtamista, ja hyvä johtaminen edellyttää esimiehen ja työntekijän välistä vuorovaikutusta. Etätyön tekijää ei saa unohtaa yksin kotiinsa!

Pelkkä esimiehen kanssa chättäily ei kuitenkaan riitä. Johdon vaikein tehtävä on etätyöläisten integrointi toimivaksi työyhteisöksi.

Perinteisiä häkkikanaloita on muutettu avokonttoreiksi, jotta tieto kulkisi paremmin, mutta miten tieto saadaan kulkemaan etätyöyhteisössä? Missä on etätyöpaikan kahvihuone, jossa kuulee viimeisimmät juorut?

Jyrki J.J. Kasvi

Lue lisää
Blogit Blogit

Kaupunginhallitus 6.5.2013 raportti

Tässä raporttia kaupunginhallituksen tämän iltaisesta kokouksesta. Muut kuin tässä mainitut menivät esityksen mukaan. Esityslista avattuna löytyy täältä. Suurin vääntö käytiin metropolilausunnosta. -lausunnon antaminen metropolialueen esiselvityksestä (kv-asia) Tästä neuvoteltiin sunnuntai-iltana Gumbölen kartanossa. Ryhmämme oli jo kahdesti lausunut lausuntoluonnoksesta, joka olikin jo huomattavasti parantuntut. Neuvotteluissa vihreillä oli täysi edustus: lisäkseni valtuustoryhmän vpj. Kirsi Louhelainen ja valtuuston vpj.

Lue lisää
Blogit Blogit

Kaupunginhallitus 6.5.2013 Gumböle, länsimetro ja metropolilausunto

Tässä huomisen kaupunginhallituksen kokouksen lista-asiat lyhyesti avattuna. Lista kokonaisuudessaan löytyy täältä. Lisäksi käsittelyyn tulossa metropolilausunto, mutta koska siitä käydään poliittisten ryhmien välillä neuvotteluja tänä iltana, ei sitä ole tuotu vielä listalle. - Gumbölen kartanon alueella sijaitsevan maa-alueen vuokraaminen ja vuokra-alueella olevien rakennusten myyminen Gumbölen Ratsastuskeskus Oy:lle sekä kaupungin omavelkaisen takauksen myöntäminen yhtiön lainalle (osittain Kv-asia)

Lue lisää
Blogit Blogit

Espoon Vihreiden tiedote: Inka Hopsu ehdolle puolueen varapuheenjohtajaksi

Espoon vihreän valtuustoryhmän puheenjohtaja, Inka Hopsu (36) on ehdolla Vihreän liiton varapuheenjohtajaksi. Espoon Vihreät päätti kevätkokouksessaan 10.4. yksimielisesti esittää Hopsun ehdokkuutta Vantaalla 13.4. pidettävälle Uudenmaan Vihreiden kevätkokoukselle ja Espoossa 25.-26.5. pidettävälle Vihreiden puoluekokoukselle.”Tahdon olla hyödyksi puolueen kehittämisessä ja Vihreiden maanlaajuisen kannatuksen nostamisessa. Kokemukseni vapaaehtoistyöstä monenlaisissa organisaatioissa tuo tarvittavaa lisäpanosta puolueen johtamiseen ja koko puolueen jäsenistön [...]

Lue lisää
Blogit Blogit

Nopea terveydenhoitoon pääsy tulee varmistaa (puheenvuoro valtuustossa)

Käsittelyssämme oleva valtuustoaloite on jätetty syyskuussa 2011. Jo tuolloin on ollut huoli terveyspalveluiden saatavuudesta.Tällä hetkellä useissa terveyskeskuksissa kiireettömän lääkärikäyntiajan jonot ovat venyneet yli 42 päivään. Todellisen tilanteen seuraaminen on vaikeaa, sillä tilastoon ei kirjata odotuspäiviä tätä ylittävältä ajalta.Syyksi on kerrottu lääkärivaje ja se kuinka lääkäreiden työaika jakautuu.1/3 Espoon lääkäreiden ajasta menee akuuttihoitoon. Tästä ei voida [...]

Lue lisää
Blogit Blogit

Pohjois-Espoon visiota etsimässä

Pohjois-Espoon kehitys on juuttunut pattitilanteeseen:  Yleiskaava on vanhentunut, ja asemakaavat kaatuvat oikeudessa. Myöskään suunnittelutarveratkaisuja ei myönnetä asemakaavoittamattomille alueille. Asukkaat odottavat oikeutetusti keskeneräisten alueiden loppuunsaattamista ja luvattuja palveluita. Päättäjien huomio kiinnittyy etupäässä eteläisen ruuhka-Espoon kysymyksiin. Espoolta puuttuu selvä visio alueen tulevaisuudesta. Kanta-Espoon Vihreät järjesti sunnuntaina 28.4. asukastilaisuuden Kalajärven kirjastossa. Olimme Louhelaisen Kirsin kanssa paikalla kertomassa kaavoitustilanteesta

Lue lisää
Blogit Blogit

Espoon Vihreät: Pohjois-Espoon kehittäminen vaatii vision

Tiedote 29.4.2013 Pohjois-Espoon kehitys on juuttunut pattitilanteeseen:  Yleiskaava on vanhentunut, ja asemakaavat kaatuvat oikeudessa. Myöskään suunnittelutarveratkaisuja ei myönnetä asemakaavoittamattomille alueille. Tilanne huolestuttaa sekä alueelle suurin toivein muuttaneita että sukupolvien ajan paikalle juurtuneita asukkaita. Espoolta puuttuu selvä visio alueen tulevaisuudesta. Kanta-Espoon Vihreät järjestivät sunnuntaina 28.4. asukastilaisuuden Kalajärven kirjastossa. Asukkaat osallistuivat aktiivisesti ja tilaisuudessa nousi esiin tärkeitä

Lue lisää
Blogit Blogit

Tornitaloja suunniteltava jatkossa harkiten

Julkaistu Länsiväyläss 1.5.2013 Kaupunkisuunnittelulautakunta hyväksyi kokouksessaan  24.4. Espoon korkean rakentamisen periaatteet. Niiden tarkoitus on ohjata 12 kerrosta tai 40 metriä ylittävää asunto- ja toimistorakentamista Espoossa. Kaupunki voi olla ylpeä erinomaisesta selvityksestä, joka tulee todelliseen tarpeeseen. Tähän saakka Espoossa on kaavoitettu korkeita rakennuksia sinne tänne ja vailla kokonaisnäkemystä paremmasta ja viihtyisämmästä kaupungista. Vihreät ovat tällaista toimintatapaa

Lue lisää